Saken får ingen konsekvenser for de ansvarlige i VG, påpeker samfunnsdebattant Kjetil Rolness i en kommentar på Facebook.
–Ville han ha blitt sittende som sjef for en annen bedrift, i en annen bransje? Etter å ha fått VG etter seg?
Det spørsmålet stiller samfunnsdebattant Kjetil Rolness om sjefsredaktør Gard Steiro i VG.
Les også: Nå er VG tvunget til å beklage også Hemsedal-saken, men redaktør Gard Steiro sitter [1]
Felt
Onsdag ble VG felt på fem punkter for dekningen av dansevideoen med Trond Giske i Pressens Faglige Utvalg (PFU). I tillegg er avisen felt på to punkter for sin egen evaluering av dekningen. Fellelsen er den mest omfattende i utvalgets historie.
Fellelsen er den mest omfattende noensinne i selvdømmeordningen kalt Pressens Faglige Utvalg (PFU). Utvalget mener avisen har brutt god presseskikk på følgende punkter i forbindelse med VG-saken om dansevideoen 21. februar i år.
* 3.2, om kildekritikk og kontroll av opplysninger
* 3.3, om klargjøring av premiss
* 3.7, om pressens plikt til å gjengi meningsinnholdet i det som brukes av intervjuobjektets uttalelser / sitere presist
* 3.9, om å opptre hensynsfullt i den journalistiske arbeidsprosessen
* 4.13, om å rette feil og beklage
Saken omtaler en kort videosnutt hvor Sofie danser med Ap-politiker Trond Giske på Bar Vulkan i Oslo. Selv opplevde hun ifølge NTB episoden som uproblematisk, men saken fikk en helt annen framstilling i VG.
Da VG i etterkant av publiseringen skulle lage en rapport for å evaluere sin egen dekning, brøt avisen Vær varsom-plakaten på nytt gjennom måten Sofie ble behandlet på, ifølge utvalget. Da på punkt 3.3 og 3.9.
Les også: Gard Steiro og VGs «kvalitetsjournalistikk» [2]
Blir sittende
Likevel påpeker Rolness at både sjefsredaktør Gard Steiro og nyhetsredaktør Tora Bakke Håndlykken blir sittende, til tross for flere graverende forhold:
– Feilaktig hevdet (til NRK) at VG gav en presis analyse av hva videoen viser.
– Feilaktig hevdet (til NRK) at kvinnen var blitt riktig sitert, hadde godkjent sitatet, og ikke hadde noen innvendinger mot oppslaget.
– Feilinformerte sin politiske redaktør før en TV-debatt, slik at hun feilinformerte det norske folk.
– Trenerte saken i ukesvis med å innrømmelser av den ene feilen etter den andre, uten å kunne gi en eneste grunn til at feilene ble begått.
– Ikke trakk saken før han var blitt drevet fra skanse til skanse.
– Godkjente og skrøt av en selvgranskniningsrapport som ble kritisert sønder og sammen fra første stund, og nå selv er blitt felt i PFU.
– Kastet sin reporter foran bussen straks etter, ved å erklære hans versjon av siteringen og kildebehandlingen (som sto i strid med deler av rapporten) var «uholdbar».
Tegn abonnement [3] eller støtt oss på andre måter [4] hvis du ønsker at Resett skal bestå som en motvekt til de etablerte og statsstøttede mediene i Norge.
Vipps 124526
Bankkonto 1503.94.12826
SMS “Resett” (200,- en gang) til 2474
"Denne presseskandalen må få konsekvenser," skrev jeg i mars i år. Nå har Pressens Faglige Utvalg enstemmig felt en…
Publisert av Kjetil Rolness [5] Torsdag 29. august 2019 [6]