
Kenyas høyesterett utroper president Uhuru Kenyatta til vinner av valget. Dommerne forkaster klagen fra opposisjonsleder Raila Odingas tilhengere.
Høyesterett i Kenya avviste mandag at det er grunnlag for å ugyldiggjøre valgresultatet fra 26. oktober.
– Retten har enstemmig slått fast at det ikke er grunnlag for klagene. Som følge av det, godkjennes herved resultatet av presidentvalget 26. oktober, heter det i en uttalelse fra retten.
Beslutningen er fattet etter å ha behandlet to klager fra henholdsvis aktivister og en politiker som mener at forrige måneds valg ikke ble gjennomført i samsvar med loven.
Valget i oktober fant sted etter at presidentvalget i august ble annullert som følge av uregelmessigheter. Høyesterett besluttet i september å ugyldiggjøre august-valget etter klager fra blant andre Odinga. Odinga krevde nyvalg, noe han fikk medhold i.
Men Odinga boikottet nyvalget som fant sted i forrige måned. Han begrunnet det med at nødvendige valgreformer ikke har blitt gjennomført. Nå ber Odinga verdenssamfunnet gripe inn.
Flere titall personer har blitt drept i sammenstøt etter at presidentvalget i august ble annullert.
Som følge av Odingas boikott av oktober-valget, fikk Kenyatta 98,2 prosent av stemmene.
I det annullerte august-valget fikk Kenyatta drøyt 54 prosent av stemmene.
(©NTB)