
Johannes Høsflot Klæbo (21) var full av lovord om innsatsen til sin 12 år eldre makker Martin Johnsrud Sundby etter OL-gullet i lagsprint.
Klæbo er foreløpig OL-konge med tre gull. Sundby kan tangere ham om han vinner lørdagens femmil
På lagsprinten bidro Sundby sterkt til det som til da var Norges 12. gull i mesterskapet.
– Hvordan har det vært å ta gull med han «gammelkaren» ved siden av, lurte NTB på?
– Det har vært kult. Det er artig at vi får det til på den måten vi gjør. Vi er to ulike skiløpere som går på forskjellig vis, og at vi klarer å få det til sammen og på den måten vi gjør er sterkt. Når han gikk slik på sisterunden, tror jeg det er mange som skulle ha slitt med å henge på. Når du går fra Marcus Hellner med seks sekunder, så går du fort, sa Klæbo.
Unggutten fra Byåsen gjorde selv sitt da han rykket på den andre runden og sendte Sundby ut i tet på hans sisterunde.
Rykket var planlagt på forhånd, og regien hadde sprinttrener Arild Monsen. Han ville at Norge skulle gjøre som i VM i falun i 2015, da Petter Northug gjorde det samme på sin andrerunde og sendte Finn Hågen Krogh ut i tet.
Etter det rykket luktet det mer og mer gull av Norge jo nærmere mål de kom.
Klæbo forteller om en brutal sisterunde for egen del. Sundby sa at han kunne se at også Klæbo var sliten.
– Jeg har aldri sett ham med et feilskjær inn på stadion før, sa Sundby.
– Jeg kjente at det kostet utrolig å dra til slik på den andre runden, og jeg fikk kjent litt på det på sisterunden. Heldigvis fikk vi de sekundene vi trengte, og Martin gikk en monsteretappe på sin sisterunde. Han gikk fra 1,5 sekunder til over seks, og det gjorde at det var nok. Jeg kjente at jeg var fryktelig stiv, og i den siste bakken handlet det bare om å holde seg på beina. Jeg kunne ikke rote bort dette her. Jeg er glad for at vi ikke gikk på førsterunden. Da tror jeg ikke at jeg hadde klart det, sa Klæbo.
Johannes Høsflot Klæbo er bare 21 år, men turnerer pressekonferanser som om han ikke skulle ha gjort noe annet i hele sitt liv. Det er det mange som er imponert over.
– Du kan lage din egen rolle hvis du vil, men til sjuende og sist tror jeg det er best å være deg selv. Det har vært viktig for meg å holde beina på jorda og være den samme personen som jeg er hjemme. Da må du bare svare og oppføre deg slik det faller seg naturlig, sa den triple OL-vinneren.
I likhet med Sundby fortalte Klæbo om nervøse timer før start.
– Jeg har prøvde å roe noe ned, men har ikke fått det til så mye. Vi satt til frokost i dag tidlig begge to og spiste brødskiver som om det var lim. Det var helt jævlig, for å bruke et sånt ord. Vi satt der begge og syntes synd på oss selv, men vi klarte å holde hodet kald. Og når vi klarte å ta dette gullet her så smakte det ekstra godt, sa den kvikke trønderen.
(©NTB)