Nord-Koreas leder Kim Jong-un. Arkivfoto: Korean Central News Agency / Korea News Service / AP / NTB scanpix

– Nord-Korea vil slutte seg til internasjonal innsats og ønsker for å totalforby kjernefysiske tester, sa Nord-Koreas ambassadør til FN, Han Tae-song, i en tale til FNs nedrustningskomité i Genève tirsdag.

Tidligere tirsdag meldte nettstedet 38 North, som følger situasjonen i Nord-Korea, at arbeidet med å avvikle testanlegget Punggye-ri har begynt. Satellittbilder viser at flere bygninger er revet med jorden og at jernbaneskinner er blitt fjernet.

Regimet i Nord-Korea har tidligere varslet at anlegget for testing av atomvåpen skal ødelegges fullstendig. Dette er ledd i tilnærmingen mellom Nord-Korea, Sør-Korea og USA.

NTB-AFP

(©NTB)

[email protected]