
Inflasjonen i eurosonen økte fra 1,2 prosent i april til 1,9 prosent i mai, viser tall fra Eurostat.
Dermed har inflasjonen nesten nådd Den europeiske sentralbankens (ESB) inflasjonsmål på 2 prosent.
Høyere oljepris forårsaket av at USA trakk seg fra atomavtalen med Iran, framholdes som hovedårsak til at inflasjonen økte så mye fra april til mai. Urolighetene i Venezuela preger også oljeprisene. Energiprisene steg 6,1 prosent fra mai i fjor til mai i år, ifølge Eurostat, noe som er mer enn en dobling fra økningen på 2,6 prosent fra april i fjor til april i år.
Men når man fjerner energi, mat, alkohol og tobakk fra statistikken, viser bildet en langt svakere utvikling – en inflasjonsvekst som steg fra 0,7 prosent i april til 1,1 prosent i mai.
Analytikere mener den stigende inflasjonen vil øke presset mot ESB om å trappe ned de omfattende hjelpeprogrammene som har gjort det mulig for eurosonens 19 regjeringer å hente inn penger til svært lav kostnad.
ESBs neste møte holdes 14. juni, og her vil muligens sentralbanken kunngjøre reduksjon i de pengepolitiske tiltakene. Det vil i sin tur skape bekymringer i Italia, et land som er preget av politisk krise, og som i stor grad er avhengig av ESBs nåværende støttekjøp av massive mengder obligasjoner.
Eurostat presenterte også ledighetstall torsdag. Disse viser en nedgang fra 8,6 prosent i mars til 8,5 prosent i april, det laveste nivået for eurosone-området på ni år.
(©NTB)