
Sverige har hittil i år tatt imot rundt 4.000 kvoteflyktninger og ligger nesten på verdenstoppen.
Sveriges rødgrønne regjering har på to år økt antallet kvoteflyktninger som gis opphold fra 1.900 til 5.000 og ligger dermed på tredjeplass i verden.
Rundt 4.000 av årets kvoteflyktninger er nå på plass, og de øvrige ventes å ankomme i løpet av november, opplyser Migrationsverket.
Migrationsverket har blant annet hentet kvoteflyktninger fra Tyrkia, Egypt og Niger i år, og de planlegger nok et besøk i Niger, som huser mange flyktninger fra Libya.
Regjeringen i Norge ønsket i år å ta imot 1.120 kvoteflyktninger, men gikk etter budsjettforhandlinger med KrF og Venstre med på å øke kvoten til 2.120.
Både Frp og H krever en lavere kvote neste år, mens regjeringspartner Venstre vil ta imot flere. Hva Solberg-regjeringen lander på, vil bli klart når den 8. oktober legger fram sitt forslag til neste års statsbudsjett.
(©NTB)