
Politiet er usikre på om mannen som er siktet for å ha sendt en sprengladning til politihuset i Ski, var alene om handlingen.
Mannen i begynnelsen av 40-årene ble lørdag ettermiddag framstilt for varetekt i Halden tingrett. Fengslingsmøtet skulle etter planen startet klokken 16.00, men ifølge VG måtte det utsettes en halvtime fordi den siktede var blitt sendt til legevakten. Politiadvokat John Skarpeid i Øst politidistrikt har ikke opplyst grunnen til at mannen måtte på legevakten.
Etter at mannen ble pågrepet fredag kveld, uttalte politiet at de ikke hadde andre mistenkte i saken. Lørdag utelukker likevel ikke etterforskerne at flere personer kan ha vært innblandet i saken.
– Vi har ennå ikke konkludert med om han har gjort dette alene. Det er en pågående etterforskning, derfor ønsker vi ikke at detaljer som kommer opp i retten skal komme ut, sier politiadvokat Jon Skarpeid til VG.
Politiet har varslet at de vil be om fire ukers varetekt med brev- og besøksforbud og med de to første ukene i isolasjon. Mannen er siktet for drapsforsøk etter at politiet mener det var han som sto bak forsendelsen av en pakke som inneholdt en sprenglanding og som ble levert på politihuset i Ski onsdag.
Den siktede mannen ble pågrepet fredag ettermiddag ved Skedsmo senter i Akershus. Han har fått oppnevnt John Christian Elden som forsvarer. Ifølge Elden har ikke hans klient erkjent forholdet.
– Han har ikke samtykket til fengsling og mener seg forfulgt av politiet gjennom de siste ti årene, skriver Elden i en sms til NTB.
Lørdag ettermiddag satt den siktede mannen i avhør, opplyser Elden.
Det ble slått alarm ved politihuset på Ski da en pakke skulle åpnes onsdag morgen, og en ansatt fikk mistanke om at noe var galt. Politiets bombegruppe var på stedet rundt 45 minutter senere, og de valgte å uskadeliggjøre gjenstanden ved å avfyre skudd mot den.
Politiet har uttalt at det var snakk om en skarp, reell bombe som hadde til hensikt å gjøre skade på mennesker.
Torsdag siktet politiet mannen som ble pågrepet fredag.
– Vi visste hvem som sto bak bombetrusselen torsdag kveld, og han ble formelt siktet da. Vi kunne imidlertid ikke gå ut med noe før han ble pågrepet, sa politiadvokat John Skarpeid til NTB fredag ettermiddag.
Fredag kveld rykket politiet ut i en stor politiaksjon til den siktede mannens bolig i Skedsmo på Romerike, sammen med bombegruppa, brannvesenet og helsevesenet. Frykt for at den siktede på noe vis hadde satt opp feller førte til et stort oppbud fra nødetatene.
Naboer ble evakuert, og et stort område rundt boligblokka var sperret av. Sent fredag kveld opplyste politiet at de evakuerte beboerne fikk flytte tilbake. Klokken 21.45 forlot bombegruppa boligen uten å ha gjort funn.
Den siktede er godt kjent av politiet fra tidligere, blant annet for trusler mot politi og domstol, opplyste Øst politidistrikt i en pressemelding fredag ettermiddag. Til NRK sier Skarpeid at mannen tidligere har drevet med tagging av domstolen på Romerike og politistasjonen der tidligere i år.