
Annegret Kramp-Karrenbauer, som fredag ble valgt til partileder av CDU, sier hun ikke ønsker å bli minister.
– Jeg stilte til valg som partileder fordi jeg vil ha en uavhengig posisjon i CDU. Jeg trenger ikke å være involvert i regjeringen for å være det, sier Annegret Kramp-Karrenbauer i intervju med avisen Saarbrücker Zeitung mandag, ifølge nyhetsbyrået DPA.
CDUs generalsekretær Annegret Kramp-Karrenbauer tok før helgen over som partiets leder etter statsminister Angela Merkel.
Kramp-Karrenbauer sier det er Merkel som bestemmer hvem som skal være statsråder og at det allerede er bestemt.
I Tyskland har Kramp-Karrenbauer blitt kalt «mini-Merkel». Det tar hun avstand fra.
– Jeg står her som min egen person, slik livet har formet meg, og det er jeg stolt av, sa hun til CDU-landsmøtets delegater lørdag.
(©NTB)