Illustrasjonsbilde. Foto: Erik Johansen / NTB scanpix

Hovedindeksen på Oslo Børs sank 0,7 prosent til 867,83 poeng torsdag. Norwegian Air Shuttle gikk kraftig ned og ble taperen blant de største selskapene.

Denne uken har indeksen hatt en samlet oppgang på 0,1 prosent.

Equinor var mest omsatt torsdag, men falt 0,2 prosent til 194 kroner. Nest mest omsatt var DNB, som sank 0,6 prosent. Mowi var tredje mest omsatt og falt 1,2 prosent.

Telenor ble torsdagens vinner blant de store selskapene med en økning på 1,3 prosent. Norwegian Air Shuttle gjorde det svakest med en kursnedgang på 5 prosent.

Sjømatsektoren utmerket seg mest i negativ retning og endte ned 1,6 prosent. I positiv retning var det telekomsektoren som markerte seg, med en oppgang på 0,6 prosent.

Torsdag styrket den norske kronen seg med 0,2 prosent mot euro, og 1 euro koster nå 9,79 kroner. Kronen svekket seg med 0,1 prosent mot amerikanske dollar, og det innebærer at 1 dollar koster 8,68 kroner. Den siste uken har kronen svekket seg 0,6 prosent mot euroen og 1,6 prosent mot dollaren.

Et fat nordsjøolje kostet 66,14 dollar torsdag ettermiddag, en oppgang på 15 cent i løpet av dagen. Amerikansk lettolje (WTI) ble handlet for 56,62 dollar fatet, en økning på 40 cent.

USA-børsene hadde en dårlig start på dagen. I 17.30-tiden var den toneangivende S&P 500-indeksen ned 0,5 prosent. Nasdaq hadde falt 0,5 prosent, mens Dow Jones-indeksen var ned 0,8 prosent.

På de viktigste børsene i Europa ble det en svak torsdag. I Frankfurt falt DAX-indeksen med 0,7 prosent, mens CAC 40 i Paris sank 0,4 prosent. I 17.30-tiden var FTSE 100-indeksen i London ned 0,7 prosent.

I Asia avsluttet Nikkei-indeksen i Japan ned 0,7 prosent. Hang Seng i Hongkong endte ned 0,9 prosent.