Johannes Høsflot Klæbo. Illustrasjosnbilde. Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix.

Johannes Høsflot Klæbo fikk problemer i lørdagens semifinale under sprinten i Falun, men tok seg til finale på tid. Der vant spurtkometen for andre år på rad.

Klæbo fulgte opp tirsdagens sprintseier i Drammen, og som i fjor gikk han inn til seier hos «søta bror». På pallen fikk han besøk av Emil Iversen og Sindre Bjørnestad Skar.

Klæbo, som var raskest i prologen, hadde få problemer med å ta seg videre fra kvartfinalen, men fikk trøbbel med posisjonene både i semifinalen og finalen.

I semifinalen fikk Klæbo problemer da han kom langt bak opp siste bakken, og kom på etterskudd på veien mot oppløpet. Der kunne selv ikke de ekstreme spurtegenskapene ta han direkte til finale, men Klæbos tredjeplass tok han til finale på tid.

Tvilte

Det samme skjedde i finalen, men da kom Klæbos superkrefter til sin rett, og han spurtslo Iversen og Skar på oppløpet.

– I finalen hadde jeg i alle fall en plan, men så var jeg plutselig nummer fem eller seks på toppen, og da var jeg sikker på at det røk. Men heldigvis hadde jeg en bra avslutning og fant riktig spor på oppløpet, sa Klæbo til NRK.

Italienske Federico Pellegrino ble nummer fire, mens svenske Martin Bergström tok 5.-plassen. Eirik Brandsdal ble sist i finalen.

Blir tøft

Aleksandr Bolsjunov, Klæbos argeste konkurrent i jakten på sammenlagtseier, ble slått ut i semifinalen. Dermed har Klæbo en ledelse på 102 poeng i sammendraget.

– Det ble veldig bra. Hvis han vinner i morgen (15 km), og jeg ikke tar poeng, så vil jeg fortsatt lede. Da kan jeg reise til Canada (sesongavslutning) med den gule trøya, og det skal jeg ta med meg. Men det blir en tøff affære i morgen, sa Klæbo.

Erik Valnes røk ut i semifinalen, mens Mattis Stenshagen og Erik Valnes røk ut i kvartfinalene. Stenshagen falt i den løse snøen, slo beinet i sikkerhetsgjerdene og haltet seg ut av løypa. Etterpå ble det opplyst at 22-åringen pådro seg en vridning i kneet og skal til videre undersøkelser.

Sondre Turvoll Fossli og Finn Hågen Krogh ble slått ut i prologen.