De elleve EU-vennlige utbryterne fra Labour og det konservative partiet har søkt om å bli registrert som eget parti. Foto: AP / NTB scanpix

Den uavhengige gruppa av EU-vennlige utbrytere i det britiske Underhuset søker om å bli registrert som eget parti.

De såkalte Tigers har sendt en søknad til valgkommisjonen om å få sitt nye parti registrert under navnet Change UK – Den uavhengige gruppa, ifølge Sky News.

De elleve utbryterne fra Labour og de konservative besluttet å registrere seg som parti da det ble klart at det kan gå mot en utsettelse av brexit og dermed britisk deltakelse i valget til nytt EU-parlament.

Vedtaket kom som svar på en offisiell kunngjøring om at det haster å registrere seg dersom et nytt parti ønsker å stille kandidater til et eventuelt valg.

Gruppa har utnevnt den tidligere konservative utbryteren Heidi Allen til foreløpig leder for det nye partiet. En permanent leder blir valgt på en stiftelseskonferanse i september.