
Volden i Mexico fortsetter å eskalere, og i første kvartal ble det satt ny drapsrekord i landet: 8.439 mennesker ble drept mellom januar og mars.
Ifølge myndigheten innebærer antall drepte i årets tre første måneder en økning på 9,6 prosent fra samme periode i fjor. 2018 regnes som det voldeligste året i Mexicos historie, med over 33.500 drap. Det er flere enn i noe annet år siden man begynte å føre statistikk i 1997.
Den seneste rekorden motsier påstandene fra landets ferske president Andrés Manuel López Obrador om at det ikke har vært noen økning i antall drap siden han kom til makten i desember.
Søndag forsvarte presidenten sin beslutning om å opprette en ny nasjonalgarde, som er kjernen i hans kamp mot voldsbølgen som har skylt over Mexico siden regjeringen erklærte krig mot de mektige narkokartellene i 2006. Nasjonalgarden skal ta over politimyndigheten som er delegert til forsvaret.
Siden hæren ble satt inn i kampen mot kartellene, er nesten en kvart million mennesker drept. I tillegg til trefninger mellom kartellene og militæret, har det også vært en rekke sammenstøt mellom konkurrerende karteller, og mange uskyldige er drept i kryssilden.
López Obrador var tidligere sterkt kritisk til å bruke soldater mot kartellene og lovet å få en slutt på praksisen, men han har fortsatt i samme spor etter at han tok over som president.