USAs president Donald Trump refser Sverige og statsminister Stefan Löfven for ikke å ha løst saken der rapperen A$AP Rocky sitter fengslet i Sverige, tiltalt for vold. Löfvens norske motpart, Erna Solberg, stusser over Trumps Twitter-uttalelse. Her fra et møte i Det hvite hus i fjor. Arkivfoto: Heiko Junge / NTB scanpix

USAs president Donald Trump kritiserer svenske myndigheter for at de ikke løslater rapperen A$AP Rocky. Uttalelsen forbauser statsminister Erna Solberg.

– Den grunnleggende forståelsen er at et rettssystem er uavhengig, så det er jo litt forbausende dersom Trump mener at det ikke er det. Sånn er det i USA, og sånn er det i våre land, sier Solberg til NTB.

– Rettssystemet gjør sine beslutninger, og det er ikke et politisk spørsmål, sier hun.

Trump mener Sverige har skuffet USAs afroamerikanske samfunn etter at rapperen A$AP Rocky ble tiltalt for vold torsdag. Rapperen sitter i varetektsfengsel

– Veldig skuffet over statsminister Stefan Löfven for at han ikke kunne gjøre noe. Sverige har sviktet vårt afroamerikanske samfunn i USA. Jeg har sett videoene av A$AP Rocky, og han ble forfulgt og trakassert av folk som ville ha trøbbel, skrev presidenten natt til fredag på Twitter.

Trump var i kontakt med Löfven dager før tiltalen ble kjent. Da tilbød han seg å garantere for en eventuell kausjon, men løslatelse mot en økonomisk garanti er ikke en ordning som brukes i Sverige.

Rapperen har innrømmet å ha vært innblandet i hendelsen, men han har ikke erkjent straffskyld. Torsdag sa rapperens forsvarer Slobodan Jovicic at han er svært skuffet over tiltalen, og han mener rapperen er uskyldig.

Domstolen i Stockholm opplyser at behandlingen av saken begynner tirsdag 30. juli.

Kai Eide: Trumps tvitring må tas alvorlig

Tidligere norsk ambassadør mener president Trumps utfall er en belastning for forholdet mellom USA og Sverige. Men han vil ikke kalle det en diplomatisk krise.

– Dette vitner om en total mangel på forståelse for hvordan systemet fungerer, sier Norges tidligere Sverige-ambassadør, Kai Eide, til NTB.

Natt til fredag langet Trump ut mot statsminister Stefan Löfven for ikke å ha løst saken der rapperen A$AP Rocky sitter fengslet i Sverige, tiltalt for vold.

– Veldig skuffet over statsminister Stefan Löfven for at han ikke kunne gjøre noe. Sverige har sviktet vårt afroamerikanske samfunn i USA, skrev Trump på Twitter.

Kraftig belastning for diplomatiet

Löfven har foreløpig ikke kommentert nattens Trump-utspill, men har gjort det klinkende klart at den svenske regjeringen verken kan eller vil forsøke å påvirke påtalemyndigheten eller domstolene.

Eide, som nå jobber som rådgiver i kommunikasjonsbyrået WergelandApenes, påpeker at Sveriges USA-ambassadør, som var på ferie, tidligere denne uken ble kalt tilbake på jobb for å håndtere situasjonen.

– Under vanlige omstendigheter ville dette vært en diplomatisk krise, men man blir vant til slike utspill fra Trump. Uansett er det en kraftig belastning for diplomatiet, og at utenriksminister Margot Wallström kalte ambassadøren tilbake på jobb viser alvoret, sier Eide.

Den tidligere ambassadøren sier man definitivt ikke bør undervurdere Twitter-utbruddene fra den amerikanske presidenten.

– Tvitringen hans reflekterer det han mener og det som er hans politikk. Det er ikke bare innfall, men bør tas alvorlig, sier han.

Tidligere ambassadør kontaktet kongehuset

Det har også blitt kjent at USAs tidligere Sverige-ambassadør under Barack Obama, Mark Brzezinski, har involvert seg i saken. Brzezinski har kontaktet Sveriges utenriksminister, kongehuset og Sveriges USA-ambassade for å få rapperen løslatt.

– At Trump ikke forstår ting er vi jo vant til, men at en tidligere ambassadør ikke forstår hvordan rettssystemet fungerer, er oppsiktsvekkende, sier Eide, som var ambassadør i Sverige samtidig som Brzezinski.

– Trump handler instinktivt

NTNU-professor og USA-kjenner Torbjørn Lindstrøm Knutsen, mener på sin side at man foreløpig ikke trenger å legge så mye i Trumps Sverige-utspill.

– Men hvis USA kommer med et formelt krav til Sverige om å utlevere rapperen, blir det noe helt annet, sier Knutsen.

Trump ble tidligere denne måneden kalt rasist, etter en utspill mot fire kongresskvinner hvor han blant annet ba dem om å dra tilbake til «de ødelagte og kriminalitetsinfiserte» landene de kommer fra.