Illustrasjonsbilde. REUTERS/Fredrik Sandberg/TT News Agency/File Photo

Selv om året ennå ikke er avsluttet, er antall skyteepisoder med dødelig resultat i Sverige på samme nivå som ved fjorårets slutt, skriver spesialavisen Dagens Juridik.

Så langt i år er 42 mennesker drept i 274 skyteepisoder rundt om i landet. De fleste av skuddene er avfyrt i politiområdet Stockholm. I den svenske hovedstaden var det 82 skyteepisoder frem til slutten av november. De fleste episodene fant sted i den sørlige delen av byen. Malmø, den svenske byen med sterk innvandrerrepresentasjon, rager også høyt på den negative statistikken, med 73 skyteepisoder så langt i år.

Statistikk viser ifølge Dagens Juridik at antall skytinger er noe færre enn i fjor, mens antall dødsfall allerede er like mange som i fjor.

I de fleste deler av landet er antall skytinger på et litt lavere nivå enn i fjor. Dette gjelder imidlertid ikke for regionen vest hvor antallet skytinger har økt fra 38 i fjor til 56 i år. Videre har det økte antallet skudd i den vestlige regionen ført til dobling av dødsfall på grunn av skyting. I fjor var antall dødsfall 5, og i år har allerede 10 personer blitt drept i skyting i denne delen av Sverige, skriver Dagens Juridik.

Antallet av håndgranatdetonasjoner og andre eksplosjoner har også økt kraftig de siste årene, skriver avisen. Ifølge statistikk utgitt av Dagens Juridik utgjør antallet detonasjoner i år 18, noe som er litt mindre enn i fjor, men 16 mer enn i 2011. I løpet av året døde to personer som følge av håndgranateksplosjoner, og ti ble skadet.