Foto: Torstein Bøe / NTB scanpix

I 2015 ble en flyktningfamilie sendt i retur til Afghanistan etter at norske myndigheter avslo søknaden om asyl. Saken er i norsk media kjent som «Farida-saken».

Farida er 12 år og datteren til foreldrene som kom til Norge i 2011.

Siden returen i 2015 har den etablerte norske pressen frontet asylsaken til familien. Både NRK, TV2, VG og Dagbladet har brukt sin maktposisjon til å påvirke norske myndigheter til å gjøre helomvending, slik at den afghanske familien kan returnere til verden beste land på første fly.

Oppskriften journalistene bruker er sympati og følelser. Målet er gråtende nordmenn. Derfor har de valgt ut den 12 år gamle datteren som et perfekt våpen i utpressingen mot Utlendingsnemnda som sitter med saken. De har klart det før (Trædals tidligere kjæreste blant annet) og de prøver igjen. Foreldrene som lurte med seg Farida til Norge i 2011 er gjemt i kulissene. De er det ingen som kjenner.

Saken har vært oppe i både tingretten, lagmannsretten og høyesterett. I mars 2018 kom saken opp for Høyesterett, som konkluderte med at Utlendingsnemdas vedtak om å tilbakekalle oppholdstillatelsen var ugyldig.

Nemdleder Johan Berg i UNE tilbakeviste i dag at Høyesterett har konkludert med at den afghanske familien har rett til opphold i Norge og sier i et intervju med NRK at det er trygt for familien i Afghanistan.

– Høyesterett sa ikke at Farida skulle få komme tilbake til Norge, men ga noen anvisninger om hvordan lovene skulle tolkes. De har vi fulgt og kommet til at det ikke er grunnlag for at familien får komme til Norge, fortalte Berg til NRK.

I NRKs artikkel er det bilde av en smilende Farida i nydelig norsk natur, mens statkanalen har valgt et grått bilde av en seriøs Berg. Neppe tilfeldig.

Barnet vs den store stygge UNE-ulven. Skjermdump NRK.

– Overkjører et sårt barn

Saken får også stor oppmerksomhet i Sosialistisk Venstreparti. I en tirade på twitter skjeller stortingsrepresentant Karin Andersen ut regjeringen samtidig som hun bagatelliserer voldsbølgen i Groruddalen.

– Tenk at vi bor i et land der Regjeringa mener det er trygt i Afghanistan og Kabul, men ikke i Groruddalen. Hadde det ikke vært så tragisk, så hadde jeg gapskrattet, skriver en frustrert Andersen på Twitter i det hun linker til NRKs sak.

Kun for et par dager siden ble en ung tenåring skutt på åpen gate, midt på lyse dag, i Groruddalen. Han gapskratter nok ikke like mye som @Sv_Karin der han ligger i sykehussengen. Det gjør heller ikke natteravnene som ble pepret med stein natt til lørdag i no go-sonen på Grorud.

Men @SV_Karin stopper ikke der. Sterkere ord må til. Det er viktig at ordet barn blir nevnt i kampen mot stat og regjering.

– Staten overkjører rettsvesenet når et sårbart barn vinner over dem. Hensynet til barn skal stå over innvandringsreg hensyn. Afghanistan er ikke trygt, påstår hun.

Utlendingsnemnda har uansett gitt sitt siste svar. Den afghanske familien har ingen rett på beskyttelse i Norge. Så gjenstår det å se om SV med Andersen i spissen klarer å presse gjennom en ny lov som gjør at Farida og hennes familie får flytte tilbake til verdens beste land. Tiden vil vise.