
På spørsmål om Per-Willy Amundsens utspill om barnetrygd var rasisisk, svarer statsministeren hverken ja eller nei.
Det er Sosialistisk Venstrepartis stortingsrepresentant Karin Andersen som har sendt et skriftlig spørsmål til statsminister Erna Solberg. Her vil hun ha svar på om statsministeren mener stortingsrepresentant Per-Willy Amundsens utspill om å kutte barnetrygd etter tredje barn var rasistisk.
«Etniske nordmenn har en fallende fødselskurve. Det mener jeg i likhet med Erna Solberg at vi er nødt til å gjøre noe med. Men løsningen er ikke å få en enda større innvandrerbefolkning, tvert imot må vi sørge for at den etnisk norske befolkningen vedlikeholdes», sa Amundsen til TV 2.
– Er statsministeren enig i at å bruke begrepet «etnisk norsk» på den måten er rasistisk og er dette det statsministeren mente med utspillet om å få flere barn i nyttårstalen? spør SV-representanten.
Tar avstand
Statsminister Solberg svarer hverken ja eller nei. Hun markerer likevel sterk avstand fra utspillet til Amundsen, slik flere av hans partikolleger også har gjort.
– «Ordet ″rasistisk″ er både et strafferettslig og et folkelig begrep. Nettopp fordi det også er et strafferettslig begrep, mener jeg det faller utenfor min oppgave som statsminister å vurdere om en ytring er det eller ikke. Jeg er altså uenig med representanten Per Willy Amundsen om man bør skille mellom barn født av innvandrerforeldre og andre barn. Det strider mot mitt grunnleggende syn om at man ikke skal forskjellsbehandle på grunnlag av etnisitet.»
Har ment noe annet før
Erna Solberg har ikke alltid ment at det faller utenfor hennes oppgave å vurdere om en ytring er rasistisk eller ikke. 8. mars 2018 tok hun etter det NTB meldte «et oppgjør» med det hun kalte «rasistiske beskyttelsesgrupper» etter et frokostmøte med minoritetskvinner i statsministerboligen 8. mars.
Solberg mente den gang at deler av hetsen som Sumaya Jirde Ali ble møtt med, måtte betraktes som rasisme. Bruken av ordet «hettemåke» om den hijabkledde unge kvinnen var et slikt eksempel, ifølge statsministeren.
«Religiøs rasisme»
– Jeg mener det er rasisme, kanskje også religiøs rasisme. Det er snakk om hets mot muslimer som stikker hodet fram i debatten, sa Solberg den gang.
– Det er viktig å ikke slenge rundt seg med rasismebegrepet. Det synes jeg av og til blir gjort. Men når du bruker kjennetegn ved personer som den enkeltes kulturbakgrunn eller etnisitet så er det et preg av rasisme i det, sa hun.
Nå, i underkant av et år etterpå, mener hun altså at statsministeren ikke bør gi seg i kast med å vurdere om noe er rasistisk, fordi det er et strafferettslig begrep.