Illustrasjonsbilde. Foto av Ben Graville/REX (498196a)

En britisk dommer mener medlemsskap i kriminelle gjenger kan være tegn på at en innvandrer er godt integrert.

Tolga Binbuga (29) er dømt for ran, innbrudd, overgrep, kriminell skade og butikktyveri. Det beviser at han er godt integrert i det britiske samfunnet, mente en britisk dommer, som derfor ikke ville utvise ham.

Dommeren regnet hans medlemskap i en beryktet gjeng som bevis på at han hadde integrert seg i det britiske samfunnet. Dette skriver tabloidavisen The Sun. Han var «sosialt og kulturelt integrert», mente dommeren.

Binbuga, som kom til Storbritannia da han var ni år gammel, men aldri har søkt om britisk statsborgerskap, ble på et tidspunkt med i en kriminell gjeng kalt Get Money Gang. Denne gjengen er ifølge politiet Storbritannias nest farligste kriminelle gjeng.

Les også: Storbritannia: Foreldre raser mot politisering av skolene

Stadige anker

Utlendingsmyndighetene forsøkte å utvise ham, men mannens forsvarer anket avgjørelsen inn for retten. Der var den kriminelle ungdommen med tyrkisk bakgrunn åpenbart heldig med valg av dommer.

«Det er et trist og ubehagelig faktum at gjenglivet i ulike deler av London er en akseptert og utbredt del av livet for mange unge mennesker. Etter min mening, selv om det er en trist og ubehagelig konklusjon, er Binbugas sannsynlige tilknytningen til denne nordlige London-gjengen et godt eksempel på hans integrering i et av de mindre smakfulle aspektene ved britisk liv», konkluderte dommer Evan Ruth.

Binbuga har hevdet at han ikke har venner i Tyrkia, og at hans eneste familie der er en 73 år gammel bestemor.

Blir likevel trolig utvist

Avgjørelsen til dommer Ruth ble foretatt i 2016, og utlendingsmyndighetene anket saken videre. Myndighetene hevdet at «kulturell integrasjon refererer til den utenlandske kriminelles aksept av kulturen i Storbritannia, dens kjerneverdier, ideer, skikker og sosial oppførsel». «Dette inkluderer prinsippet om respekt for loven. Medlemskap i en forbrytergjeng viser mangel på slik aksept. Det demonstrerer forakt for loven,» proklamerte myndighetene

I ankedomstolen sa dommerne at det ikke finnes noen «tvingende omstendigheter» som gjør det nødvendig å stoppe utvisningen av Binbuga. Forbryteren har igjen anket.