
Ingvild Kessel fra Miljøpartiet de grønne opplever nå det samme som Shurika Hansen, Jeanette fra Ex-muslims of Norway, Karine Haaland og mange flere har opplevd og skrevet om i det offentlige rom ganske ofte i det siste: Masserapportering og utestengelse fra Facebook; globalverket som er operativt via et logaritmesystem.
MDG-politikeren repostet hets om partikollega Marie Lan Berg. Hetsen skjedde på mannegruppa Ottars facebooksider. Hun ble så assosiert med posten, som om det var hun som hadde ytret den.
Men hvorfor presenteres det i VG, på toppen av siden, som en nyhet?! Som om lignende ikke har skjedd før. Det er dessuten trist at såpass mange medlemmer av facebookgruppen har masserapportert til Facebooks logaritmer, på samme måte som religiøse fanatikere har gjort med frittalende jenter som Shurika Hansen.
Rasmus Hansson, leder for MDG, snakker for så vidt tydelig: – Et ekstremt stort og viktig selskap med et helt spesielt samfunnsansvar må ta denne saken på største alvor. Vi forventer også at Facebook straks setter i gang arbeid som hindrer at slike bakvendte hendelser skjer igjen, sier Hansson.
Han (eller Vi, som han sier) forventer at Facebook, et av de absolutt største og mest verdifulle (jeg snakker penger) selskapene i verden, han forventer at Facebook skal ta, må puste litt … han forventer at de skal ta saken om en norsk lokalpolitiker, som ikke en gang er på Stortinget, i det lille partiet MDG, at Facebook straks, ja straks, skal høre på hans innspill. Han forventer det? Gjør han det? Tror han at Facebook nå kommer til å ansette tusenvis av levende, tenkende moderatorer? Tror han at de kommer til å kjøre en transparent stil etter dette?
Jeg håper virkelig ikke at det er så dårlig stilt med de som skal ta vare på Norge, at de tror på det de tenker. At de må si noe er for så vidt greit. Jeg håper bare ikke, når jeg hører slikt, at det er en korrelasjon mellom det de sier og hva de tenker.
MDG-politikeren opplevde dritt. Ja, det gjorde hun. Men det er visst «nyheter» først når det skjer ens egne.
– Det er tydeligvis mange mennesker som har sterke meninger om MDG, og måten noen av de ordlegger seg på, er helt på trynet. Det ble en stygg tråd, og jeg slettet den med en gang jeg så den, sier Kay Eriksen administrator i mannegruppa Ottar.
Hverken VG, MDG eller mannegruppa Ottar kommer særlig bra ut av dritten. VG presenterer gårsdagens nyheter som en sensasjon, MDG viser frem hvor realitetsorienterte de er, og utskudd i facebookgruppen slenger verbal dritt og trusler.
Facebook blir igjen brukt som redskap av tullinger som vil kneble ytringsfriheten. Men denne gangen var VG på pletten og skrev om det. De lærer stadig. Kanskje de kommer til å følge opp lignende saker i fremtiden. Ja, om det skjer deres egne, da.